• JAK PEČOVAT O ZRANĚNÉHO KONĚ

    Zranění nebo nemoc mohou koně uvěznit v boxe na delší dobu. V článku se dozvíte, jak koni zpříjemnit nucený pobyt ve stáji.

    Zranění přichází nenadále! Může to být pár škrábanců, velký podlom, bolavá kopyta nebo vážnější zranění jako přetržené šlachy a natržené vazy. Bez ohledu na to, co koně zranilo, je důležité, abyste mu dokázali zajistit co největší pohodlí. Samozřejmě záleží na konkrétním koni a jeho zaběhlé denní rutině. Jinak bude izolaci v boxu vnímat kůň zvyklý pohybovat se denně s kamarády mnoho hodin na rozlehlé pastvině a jinak kůň, jehož denní rutinou je hodinový pobyt v mini výběhu. Vždy má ale smysl vynaložit  úsilí a zajistit maximální pohodlí koně během rekonvalescence. Kůň se nebude nudit, sníží se riziko vzniku nežádoucího chování a když bude kůň celkově v pohodě, jeho uzdravení bude snazší.

    Ošetření bolístky

    Je jedno, jestli se jedná o větší poranění vyžadující ošetření veterinářem nebo drobné poranění. Ránu je potřeba prohlédnout, vhodně ošetřit, vyčistit či vydezinfikovat, aby se zabránilo infekci, a případně obvázat. K vyčištění od hrubých a jemných nečistot je vhodná voda nebo fyziologický roztok. Fyziologický roztok je šetrný a účinný a zároveň podporuje hojení tkání. Pokud plánujete volat veterináře, použití dezinfekce s ním raději předem konzultujte.

    Stříbrná mast – koloidní stříbro

    Coban, samolepící pružný obvaz, je nepostradatelným pomocníkem při ošetřování koní.

    Po vyčištění všech ran vodou a fyziologickým roztokem nezapomeňte místo osušit, ideální je měkká a čistá utěrka z mikrovlákna, která v ráně nezanechá dráždivá vlákna. Je-li potřeba ránu zakrýt, přiložte na ni několik vrstev gázy a případně i vaty, aby bylo místo překryté a chráněné. Gázu zafixujte nejlépe pružným samolepícím obvazem – cobanem. Zakrytí pomůže udržet otevřenou ránu v čistotě a sníží riziko infekce.

    Pobyt v boxe

    1. Podestýlka a seno
      Bude-li kůň muset zůstat díky zranění pár dní v klidu v boxe, zvažte, čím a jak je podestlán. Možná budete muset nahradit slámu pilinami, abyste předešli tomu, že kůň sežere všechnu podestýlku a zároveň přidat trochu sena, aby se kůň během dne zabavil. Sláma v nadměrném množství by mohla způsobit zácpu a následně koliku. Seno lze dát do sítě s malými oky, kůň se krmením pak déle zabaví.
    2. Lněné semínko podporuje peristaltiku a je vhodné jako prevence koliky. Pro využití všech aktivních látek je nutné zkrmovat ho mleté, extrudované nebo vařené.

      Upravte krmnou dávku
      S omezeným pohybem se sníží i výdej energie. Asi se nevyhnete snížení krmné dávky, nebo její úpravě na méně energetickou. Záleží, jak koně krmíte, jaké je jeho využití, jak dlouho bude mít pravděpodobně omezený pohyb a na mnoha dalších faktorech. Obvykle se doporučuje snížení denní krmné dávky o ¼ až jednu polovinu. Zvažte přidání lněného semínka, které podporuje peristaltiku střev a je ideální jako prevence vzniku koliky. Lněné semínko je potřeba zkrmovat tzv. otevřené, tedy rozemleté, extrudované nebo povařené. Praktické ke krmení je Energy’s Lněné semeno extrudované – OMEGA ve 20 kg balení.

    3. Hračky
      Můžete do boxu dát i hračky, které rozptýlí nudu (psali jsme v článku zde), i když samozřejmě ne všichni koně si s hračkami hrají. Můžete do sena v síti zkusit poschovávat třeba pamlsky nebo nakrájenou mrkev na kolečka, každá chvilka zábavy je pro koně dobrá.
    4. Zkontrolujte box
      Box by měl být pro koně bezpečný vždy, to je samozřejmost. Je-li ale kůň v boxe zavřený po delší čas, lze předpokládat, že se začne více zajímat o vybavení boxu i o věci v bezprostředním okolí. Zamyslete se, jestli třeba náhodou nedosáhne na v lištách ve stěně vedenou vodu nebo elektřinu.

    Deka může být užitečná

    Možná je kůň v dece trvale, možná je zvyklý být bez deky. Pokud je ale venku chladno a sychravo a chladná je i stáj, ve které kůň tráví celé dny, může mu vhodná deka zlepšit tepelný komfort. 

    Koně kontrolujte každý den

    I když nemůžete s koněm pracovat během léčení a rekonvalescence tak, jak jste zvyklí – jezdit, lonžovat či pracovat ze země, je potřeba koně zkontrolovat každý den a nikdo jiný než vy nezná vašeho koně tak dobře. Koně je potřeba prohlédnout, vyčistit srst, hřívu, kopyta. Zkontrolovat celkový zdravotní stav, jestli jsou obvazy na svých místech, jak žere, jestli má v pořádku deku a není pod ní třeba odřený, a všechny další drobnosti. Svolí-li veterinář a váš kůň je na vodění bezpečný a nevytrhne se vám, určitě mu prospěje krátká procházka. Vyvarujte se snaze přimět koně k nadměrné námaze, která může zranění či onemocnění zhoršit. Odpočinek a klid jsou pro hojení a rekonvalescenci důležité. Kůň ocení pozornost, kterou mu věnujete, jistě rád přijme pamlsek. S pamlsky ale opatrně, ať koně nerozmazlíte a on si nezačne pamlsky vynucovat. Takže i v nemoci buďte důslední.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top